Avustralya

Ayna bu hafta, Türkiye’den yaklaşık 20 saatlik bir uçuşla varılabilen kıta ülkesi Avustralya’da... Ayna’nın Avustralya’daki ilk durağı, Sydney yakınlarındaki Sürüngen Parkı. Boks yapan kangurular, sürekli uyuyan kualalar, kıtaya özgü sürüngenler… Burası çocukların ve turistlerin eğlence parkı. Ayna, seyirciler için Sdney’de bir helikopter turu yapıyor. Sdney Köprüsü ve kulesi, Sdney’in sembolü Opera House havadan görüntüleniyor. Dünyanın en sistemli şehri, bol yeşillik ve ağaçla bezenmiş durumda. Ayna, Sdney’den sonra ikinci bölümde Melbourne’i getiriyor ekranlara. Altının en çok bulunduğu Balarat Bölgesi, 19.yy Avustralya’sının canlandırıldığı Sdney turumuz binlerce çeşit balığın olduğu dünyanın en büyük akvaryumlarından biri ile devam ediyor...

Ayna bu hafta, Türkiye’den yaklaşık 20 saatlik bir uçuşla varılabilen kıta ülkesi Avustralya’da. Ayna’nın Avustralya’daki ilk durağı, Sydney yakınlarındaki Sürüngen Parkı. Boks yapan kangurular, sürekli uyuyan kualalar, kıtaya özgü sürüngenler… Burası çocukların ve turistlerin eğlence parkı. Ayna, seyirciler için Sdney’de bir helikopter turu yapıyor. Sdney Köprüsü ve kulesi, Sdney’in sembolü Opera House havadan görüntüleniyor. Dünyanın en sistemli şehri, bol yeşillik ve ağaçla bezenmiş durumda.Ayna, Sdney’den sonra ikinci bölümde Melbourne’i getiriyor ekranlara. Altının en çok bulunduğu Balarat Bölgesi, 19.yy Avustralya’sının canlandırıldığı

Sdney turumuz binlerce çeşit balığın olduğu dünyanın en büyük akvaryumlarından biri ile devam ediyor.Ayna’nın Melbourne’deki ilk durağı ise. Balarat  Avustralya’da altının  bulunduğu sembolik bir kasaba. Kasabada tıpkı yıllar önce olduğu gibi altın arama çalışmaları devam ediyor. Kasaba içindeki küçük dereye her yıl 25.000 Dolarlık altın bırakılıyor. Kum tanesi küçüklüğündeki altınları yıllar önce kullanılan yöntemlerle aramak ziyaretçilerin buradaki en büyük eğlencesi. 

1. Dünya Savaşı savaşan her bir Anzak askeri için dikilmiş ağaçlardan oluşan Şeref Caddesi, Philip Adası, dünyanın en küçük penguenleri, dev akvaryum yine Ayna’da.

Ayna kıtanın ortalarından Alice Spring’ten seslenecek izleyicisine.% 75’i çöl olan ülkenin özellikle orta kısımlarında ççöl araziler bulunuyor. Ayna’nın yolu ilk olarak bir çöl parkına düşüyor. Burası çölde yaşayan bitki ve hayvanları doğal ortamlarında gözlemleme şansı veriyor ziyaretçilere. Burada ayrıca yırtıcı kuşların gösterilerini de izlemek mümkün. Burası aynı zamanda sahip olduğu 400 farklı çöl bitkisi ve 100’ün üzerinde çöl hayvanı ile dünyanın önde gelen çöl parklarından.

Ayna olarak kıtanın yerlileri Aborjinler’i görüntülüyor,onlarla görüşüyoruz.. Karakteristik yüzleriyle hemen ayrılıyorlar diğer insanlardan. Siyah tenlere kalın dudaklara ve geniş burunlara sahipler. Şehir içinde yaşayan çok sayıda Aborjin var. Ama giyimleri, görünüşleri çok perişan. İçki tüketimi yüksek boyutlarda bu toplumda. Gruplar halinde oturuyorlar ve bol bol sohbet ediyorlar. Kameradan da oldukça rahatsız oluyorlar. Bazıları da çekim karşılığı para istiyor. Şehir merkezinden uzaklaşıp Hermansburg denen bölgeye ulaşıyoruz. Burada  1800’lü yılların sonlarında Alman misyonerler tarafından kurulan bir merkezi görüntülüyoruz. İçinde misyonerlerin açtıkları okul,kilise ve yaşadıkları evler bulunuyor. 1982’de arazilerin tekrar Aborjinlere verilmesiyle buralarda artık misyonerler yok. Araziler Aborjinlerin. Ancak misyonerler çekilirken arkada bıraktıkları Hıristiyan Aborjinler var. Bir donemin Aborjinlerin Hıristiyanlaştırıldığı bu merkez bugün turizme açılmış durumda. Aborjinlere ait eşyalar, onların günümüzde yapmış olduğu ilginç resimler satışa sunulmuş tezgahlarda. Ayna olarak Aborjinler’e ait eşyaların sergilenip satıldığı bir sanat galerisini ve  Aborjinlerin kendi el becerilerini değerlendirdikleri bir kültür merkezini de görüntülüyoruz. Aborjinler yaptıkları resimlerde çoğunlukla günlük yaşamlarında yer alan figürleri  aktarıyorlar tuvale. Emu kuşu,günlük yaşamlarında zevkle yedikleri ağaç köklerinde yaşayan kurtlar,kullandıkları aletler Aborjin resimlerinde en sık rastlananlar. Resimlerin fiyatları ise 200 bin Avustralya dolarına kadar çıkabiliyor.

Aborjinlere ait çok sayıda farklı dil var. Orta Avustralya’da beş farklı lehçe konuşuluyor. Ayrıca tüm Avustralya’da 1000’den fazla dil olduğundan  bahsediliyor. Son olarak Alice Spring’teki Afgan Camii’ni ve yine Afganlar’ın emekleriyle oluşan hurma bahçelerini görüntüleyip ayrılıyoruz bu şehirden.

Sırada dünyanın en yaşanılabilir kentlerinden biri sayılan Melbourne var. Avustralya’nın Sydney’den sonraki en büyük şehri Melbourne. Bir liman kenti.  

Geniş parklar şehri daha da güzelleştirmiş. 

Melbourne’de dünyanın dört bir tarafından gelmiş insan yüzleri ile karşılaşmak mümkün. Farklı ırklardan ama tek bir bayrak, tek bir devlet altında hayatlarından memnun yaşıyorlar. İtalyanların yanı sıra, Vietnam, Lübnan, Türkiye,  Yunanistan, Çin, İrlanda, asıllılar yaşıyor. 1960’li yıllar ve sonrasinda  bu ulkeye olan goc dalgaları daha da artıyor.  

Ayna’nın sıradaki hedefi 12 Havari kayalıkları. Okyanusun şiddetli dalgalarıyla şekillenen  kayalar çok etkileyici bir görünüm arz ediyor. Kıyıya bekçilik yapıyormuş gibi görünen devasa kayalar her yıl çok sayıda turisti buraya çekiyor.Okyanuslarla çevrili ülke dünyanın en küçük kıtası olma özelliğini taşıyor. Ancak Avustralya aynı zamanda dünyanın 6. Büyük ülkesi. Orta kısımlarının çöl olması nedeniyle hayat yeşil,kıyı kesimlerde yoğunlaşmış.40 bin yıl Avustralya’ya  önce göç ettikleri düşünülen Aborjinler’in ülkesinin varlığı  17.yüzyıla kadar bilinmiyordu. İlk olarak İngilizler tarafından hapishane olarak kullanılan topraklarda altının keşfi ile nüfus yoğunluğu artmaya başlar. Bugün Avustralya 160 farklı milletten insanın yaşadığı renkli bir ülke. Avustralya dünyanın güney yarım küresinde olduğundan mevsimler bizim yaşadığımızın tersi şeklinde yaşanıyor.Ülkede Mayıs ayından Ekim ayına kadar kış yaşanırken,Kasım ayından Nisan ayına kadar yaz yaşanıyor.Ocak ve Şubat ayları Avustralya’da en sıcak günlerin yaşandığı aylar.Avustralya tabii güzellikleri ile de göze çarpıyor. Göz alabildiğine uzanan sahilleri,yağmur ormanları,çölleri ve verimli ovalarıyla renkli bir kıta.

Avustralya’nın bilinmeyen başkenti Kanbera. Çoğumuz için Avustralya dendiğinde ilk akla gelen şehirler Sydney ve Melbourne olsa da resmi başkent Kanbera. Avustralya federal hükümetinin ülkeyi yönettiği ve Avustralya federal meclisinin bulunduğu yer.Resmi yönü dışında birçok sanat ve kültürel aktiviteye de ev sahipliği yapıyor başkent Kanbera.Ayna olarak ülkemizden binlerce kilometre uzaklıkta da Türk Kolejleri’ne rastladık. Avustralya’nın iki önemli kenti Sydney ve Melbourne’de  kurulmuş kolejler. Kolejlerde kurucu göçmen Türklerin çocuklarının dışında çok sayıda farklı milletten öğrenci eğitim görüyor. Bu okullar Avustralya’nın renkli mozaiğine sahip. Dil,din,ırk farkı gözetmeden herkese kapılarını açmış Türk Kolejleri. 

İlk olarak 1996’da Sydney’de Şule Türk Koleji adıyla kurulan okullar o zamanlar  33 olan öğrenci sayısını kısa sürede artırmış. Kolej bugün  sahip olduğu binlerce öğrenci ile ana okuldan liseye kadar eğitim veriyor. İyi teknik imkanlarla donatılmış laboratuarları,zengin kütüphanesiyle Şule Koleji öğrencileri hem sosyal hem de bilimsel açıdan en iyi şekilde geleceğe hazırlanıyorlar.Melbourne Avustralya’nın Sydney’den sonra en fazla nüfusa sahip ikinci kenti. Ekonomik ve kültürel açıdan zengin şehirde Işık Türk Kolejleri adıyla eğitim hizmeti veriyor Türk Kolejleri. 1997’de açılan Işık Koleji,artan talepler neticesinde merkez okuluna 3 şube daha eklemiş.Kolej ayrıca kuzey bölgesinin en başarılı okulu kabul ediliyor.

Oldukça geniş araziler üzerine kurulu olan ve öğrencilerine çok iyi teknik imkanlar sunan okullarda eğitim dili devletin resmi dili olan İngilizce.İngilizce’nin  yanı sıra Türkçe de öğretiliyor. Böylece hem göçmen ailelerinin çocuklarının ana dillerini unutmamaları sağlanıyor hem de okulun yabancı öğrencileri Türkçe ile tanışıyor.

Ayna Programı’nın bütün bölümlerini izlemek için : http://www.kure.tv/belgesel/ayna

Saim Orhan'a ulaşmak için: ayna@aynaprogrami.com

www.aynaprogrami.com

Saim Orhan Twitter: @SaimOrhan

Ayna Programı Twitter: @AynaProgram

Facebook Sayfası: https://www.facebook.com/AynaProgramiSaimOrhan

Etiketler: ayna, avustralya
SON EKLENENLER TÜMÜNÜ GÖSTER