Azerbaycan 2

Azerbaycan, Bizden bir ulke. Ismini telaffuz ederken bile bir sicaklik var bu ulkede. Kan bagimiz olan insanlarin yasadigi topraklar. Istanbul’dan bogaz’dan yine suyun oldugu mekana ta Hazar Denizine ucuyoruz. Bu ulkenin baskentine Baku’ye. Baku, vitrinleriyle, cadde ve sokaklariyla, hareketliligiyle artik o 1990’larin Bakusu degil. 21.yuzyilin sehirlerinden birisi. Daha onemlisi Azeri insaninin kendisine olan guveni. O guven 21.yuzyilda daha bir katlanmis. Hazar Denizi Bakuye ayri bir guzellik katmış. Kordon boyu insanlarin arada bir nefes almalari icin guzel bir siginak olmus. Aileler cocuklariyla buraya gelip gunun bir kismini hem yuruyus yaparak geciriyorlar hem de gunesten istifade ediyorlar deniz havasi esliginde. 

Baskentin bu meydaninin adiysa Fiskiye. Oyle anlar varki bu meydanda adim atacak yer bulunmuyor. Bu meshur meydan cocuklar icin oyun alani olurken seyyar saticilar icinse bulunmaz alisveris mekani oluyor. Tabi cevresindeki dukkanlarda ticaretten nasibini aliyorlar. Ya hem calip hem de soyleyenlere ne demeli, onlarda nasiplenmek istiyorlar bu meydandan. Azerbaycan aynı azırda 3 farklı alfabe kullanmış. 20. yüzyıla Arapça ile girmiş, daha sonra kısa süren Cumhuriyet döneminde Latin alfabesi kullanmış, Cumhuriye sonrası bağımsızlığa kadar Kiril alfabesi kullanan Azerbaycan bağımsızlıkla beraber yeniden Latin alfabesine dönmüş.

Azatlık Meydanı’nda davulcu ve zurnacı..Bakü’de bir zamanlar Hazar’ın içinde bulunan Kız kulesi y ada Kalesi..Hazar Denizi’nşn yüzeyi kirleniyor be buharlaşamayınca da yükseliyormuş.Hazar kimilerine göre çok büyük bir göl kimilerine göre de bir iç deniz. Azerbaycan’dan başka Rusya, Türkmenistan ve Kazakistan’ın Hazar’a sahili var. Burası adeta bir petrol gölü. Dünyada petrol rezervi açısından 3. büyük bölge Hazar  bu 5 ülke arasında paylaşılamıyor.

Ayna Programı’nın bütün bölümlerini izlemek için : http://www.kure.tv/belgesel/ayna

Saim Orhan'a ulaşmak için: ayna@aynaprogrami.com

www.aynaprogrami.com

Saim Orhan Twitter: @SaimOrhan

Ayna Programı Twitter: @AynaProgram

Facebook Sayfası: https://www.facebook.com/AynaProgramiSaimOrhan

Etiketler:
SON EKLENENLER TÜMÜNÜ GÖSTER