Samanyolu TV

Ayna - Danimarka

Oynatıcı yükleniyor...
Embed
İzleme: 23908
Tarih: 25/11/2010

Danimarka

Ayna Kuzey Avrupa’daki yolculuğuna Danimarka ile devam ediyor. Refah seviyesi bakımından dünyanın en önde gelen ülkelerinden Danimarka. Avrupa Birliği ülkeleri arasında enerjisi kendine yeten tek ülke. Kuzey Buz Denizi’nden doğalgaz ve petrol elde ediyor.500 adadan oluşan Danimarka’nın karadan tek komşusu Almanya. Düz arazilere sahip ülkede bisiklet kullanımı çok yaygın. Bunda tabii diğer Avrupa ülkelerinde uygulanmayan yüksek vergiler de etkili. Danimarka AB ülkeleri arasında tüketici fiyatlarında en yüksek ülke. Bu nedenle çok sayıda Danimarkalı başkent Kopenhag’a 30 km uzaklıktaki İsveç’in Malmö şehrinde oturuyor. Ayna olarak Kopenhag’ın sembolü deniz kızını görüntülüyoruz ilk olarak. Heykel diğer dünya şehirlerinin sembolleri kadar iddialı olmasa da her yıl 1 milyon kişiyi kendine çekiyor. Anayasal monarşi ile yönetilen ülkede kraliçenin kışlık sarayı önünde gerçekleşen muhafız değişim törenini de görüntülüyoruz. 

Ayna olarak başkent Kopenhag’ın çok farklı bir yüzünü ekrana getiriyoruz bu akşam. Başkentin göbeğinde meclise sadece birkaç kilometre uzaklıktaki Cristiania denen bölgedeyiz. Burası kuralsızlığın kural olarak kabul edildiği bir bölge. Uyuşturucunun satıldığı sokakta çekim yapmakta zorlanıyoruz. Danimarka polisi her ne kadar son dönemlerde bölgeye sık sık baskın yapsa da Cristiania’daki karanlık hayat sürüyor. Nice Danimarkalı genç kendini ölüme götüren uyuşturucuyla burada tanışıyor. 

Kısa süren çekimlerimiz sırasında bile bölge dışından uyuşturucu almaya gelen onlarca genç görüyoruz. Aralarında Türk asıllı bir genç kız bile vardı.  Danimarka meclis binasının önündeki savaş karşıtı protestocu,  oluşumu için 1 milyon yılın gerekli olduğu amber taşları, Danimarka’yı İsveç’e bağlayan Oresunt Köprüsü ve Kopenhag’ta Türk girişimciler tarafından açılan Özel Hay Okulu Ayna’dan ekrana yansıyacak diğer konular. Ayrıca Kopenhag’ı kuşbakışı görmek isteyenlerin uğrak noktası rasathane de bu akşam Ayna’da ekrana gelecek. 

 

" id="all_desc_cont">

Ayna Kuzey Avrupa’daki yolculuğuna Danimarka ile devam ediyor. Refah seviyesi bakımından dünyanın en önde gelen ülkelerinden Da...Devamı

Etiketler: ayna, danimarka