Danimarka

Ayna Kuzey Avrupa’daki yolculuğuna Danimarka ile devam ediyor. Refah seviyesi bakımından dünyanın en önde gelen ülkelerinden Danimarka. Avrupa Birliği ülkeleri arasında enerjisi kendine yeten tek ülke. Kuzey Buz Denizi’nden doğalgaz ve petrol elde ediyor.500 adadan oluşan Danimarka’nın karadan tek komşusu Almanya. Düz arazilere sahip ülkede bisiklet kullanımı çok yaygın. Bunda tabii diğer Avrupa ülkelerinde uygulanmayan yüksek vergiler de etkili. Danimarka AB ülkeleri arasında tüketici fiyatlarında en yüksek ülke. Bu nedenle çok sayıda Danimarkalı başkent Kopenhag’a 30 km uzaklıktaki İsveç’in Malmö şehrinde oturuyor. Ayna olarak Kopenhag’ın sembolü deniz kızını görüntülüyoruz ilk olarak. Heykel diğer dünya şehirlerinin sembolleri kadar iddialı olmasa da her yıl 1 milyon kişiyi kendine çekiyor. Anayasal monarşi ile yönetilen ülkede kraliçenin kışlık sarayı önünde gerçekleşen muhafız değişim törenini de görüntülüyoruz. 

Ayna olarak başkent Kopenhag’ın çok farklı bir yüzünü ekrana getiriyoruz bu akşam. Başkentin göbeğinde meclise sadece birkaç kilometre uzaklıktaki Cristiania denen bölgedeyiz. Burası kuralsızlığın kural olarak kabul edildiği bir bölge. Uyuşturucunun satıldığı sokakta çekim yapmakta zorlanıyoruz. Danimarka polisi her ne kadar son dönemlerde bölgeye sık sık baskın yapsa da Cristiania’daki karanlık hayat sürüyor. Nice Danimarkalı genç kendini ölüme götüren uyuşturucuyla burada tanışıyor. 

Kısa süren çekimlerimiz sırasında bile bölge dışından uyuşturucu almaya gelen onlarca genç görüyoruz. Aralarında Türk asıllı bir genç kız bile vardı.  Danimarka meclis binasının önündeki savaş karşıtı protestocu,  oluşumu için 1 milyon yılın gerekli olduğu amber taşları, Danimarka’yı İsveç’e bağlayan Oresunt Köprüsü ve Kopenhag’ta Türk girişimciler tarafından açılan Özel Hay Okulu Ayna’dan ekrana yansıyacak diğer konular. Ayrıca Kopenhag’ı kuşbakışı görmek isteyenlerin uğrak noktası rasathane de bu akşam Ayna’da ekrana gelecek. 

 

Etiketler: ayna programı saim orhan yeni fragman izle,   ayna programı saim orhan yeni bölüm fragman izle,   ayna programı saim orhan yeni bölüm hd küre tv izle,   ayna programı saim orhan son bölüm samanyolu tv küre tv izle,   ayna programı saim orhan son bölüm tek parça full hd izle,   ayna programı saim orhan son bölüm full hd izle,   ayna programı saim orhan izle,   ayna programı saim orhan,   ayna programı saim orhan danimarka yeni bölüm izle,   ayna programı saim orhan danimarka hd belgesel full son bölüm izle,   ayna programı saim orhan danimarka hd belgesel tek part izle,   ayna programı saim orhan danimarka hd belgesel tek parça izle,   ayna programı saim orhan danimarka hd belgesel izle,   ayna programı saim orhan danimarka izle,   ayna,   danimarka,   belgesel,  
SON EKLENENLER TÜMÜNÜ GÖSTER