Süleyman Şah Türbesi tehlikede

Suriye'deki iç savaş Türkiye'nin kendi sınırları dışında sahip olduğu tek toprak parçasına yaklaştı. 
Suriye'nin Halep şehrinde Türk askerinin koruduğu  Süleyman Şah Türbesi çevresinde Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile Özgür Suriye  Ordusu (ÖSO) arasında çatışmalar yoğunlaştı.
Suriye'nin Halep sınırlarında çatışmaların yaşandığı bölgenin ve Süleyman Şah türbesinin çevresi Irak Şam İslam Devleti'nin kontrolüne girdi.
Bölgede süren çatışmada IŞİD'in üstünlük sağlama ihtimali artıyor. Bu durum Süleyman Şah Türbesi ve onu koruyan Türk askerleri için tehlike arz ediyor.
Genelkurmay, bir saldırı olması halinde sınırdaki kara ve hava güçlerine türbenin korunması için IŞİD'e yönelik operasyon yapılması yönünde emir verdi. Türbedeki askerlere de vur emri verildi.
Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin dedesi olan Süleyman  Şah'ın türbesi Suriye'de Halep ili sınırları içerisindeki Karakozak köyünde  bulunuyor.
Fransa ile Türkiye arasında 1921 yılında yapılan Ankara Antlaşması  uyarınca Suriye içerisindeki bu bölge Türk toprağı olarak kabul edilmiş.
Karakozak'taki Süleyman Şah Türbesi, Türkiye'nin kendi sınırları dışında sahip  olduğu tek toprak parçası olma özelliği taşıyor.

 

Etiketler: üzen haberler
SON EKLENENLER TÜMÜNÜ GÖSTER